Investície do lisov a tabuľových nožníc SafanDarley sa veľmi vyplatili, prezrádza vedúci vývoja z KOMA Modular

Firma KOMA Modular sa špecializuje na modulárnu výstavbu a architektúru. Svoje produkty dodáva v najväčších objemoch do krajín EÚ, ale jej pôsobnosť je celosvetová. Z takmer 3 tisíc modulov vyrobených každý rok je určených 80-85% na vývoz do zahraničia, nie je teda divu, že moduly KOMA nájdete napríklad aj v Mongolsku, JAR, Indii či Grónsku. Čo prezradil vedúci vývoja a inovácií Libor Vanduch?Začínali ste v roku 1992, aký bol vtedy v Česku záujem o modulárne jednotky?

V roku 1992 bola situácia v Česku taká, že obytné kontajnery sa používali len ako zariadenie na staveniskách. O modulárnej výstavbe tu nebolo žiadne povedomie, a ani my sme o nej vtedy nič nevedeli. O možnostiach využitia modulov ako trvalých objektov sme sa postupne dozvedali vďaka kontaktom so zahraničnými partnermi, hlavne v Nemecku, Holandsku a Anglicku. Tam už boli priestorové moduly bežne na tento účel používané.

Dokážu moduly nahradiť klasický dom? Ako sa rieši napríklad zateplenie či rozvody? 

Modulárna výstavba je výstavba ako každá iná. Budovu môžete postaviť z prvkov, ako sú tehly, tvárnice a podobne, alebo ju postavíte z veľkopriestorových modulov. Odpovede na otázky zateplenia, elektroinštalácie, sanitárneho zariadenia či výplne otvorov sú, že riešenia sú rovnaké ako pri štandardnej výstavbe. 

A ešte jedna poznámka. To, ako budova z modulov vyzerá, je dôsledkom návrhu architekta. Niekedy sa stretávame s názormi, že modulárna výstavba nie je pekná, ale dom z modulov väčšinou na prvý pohľad ani nerozoznáte od domu z tehál.

Aké rozmery má najväčší vyrábaný diel vašich modulov? 

V histórii spoločnosti KOMA Modular sme vyrábali najväčší modul s dĺžkou 11 metrov, čo je naozaj veľký modul aj v globálnom meradle. Pri jeho výrobe už sme boli limitovaní priestormi výrobnej haly a technológiami na pomocných prevádzkach.

Ktoré časti jednotiek vyrábate ohraňovacom lise SafanDarley s lisovacou silou 500 ton? 

V zásade sa dá povedať, že na ohraňovacích lisoch SafanDarley vyrábame všetky profily potrebné na vytvorenie oceľového rastra modulu vrátane všetkých pomocných líšt a ďalšieho príslušenstva, napríklad fasádnych systémov potrebných ku konečnej kompletizácii modulu.

Vo vašom odbore je dôležitá presnosť, bol to rozhodujúci aspekt, prečo ste zvolili tabuľové nožnice SafanDarley?

Kvalita bola určite jedným z rozhodujúcich aspektov pri výbere strojov, však dôraz bol kladený aj na ďalšie kritériá, ako napríklad dostupnosť servisu, dodávky náhradných dielov a podobné služby, ktoré v Česku zabezpečuje spoločnosť Canmet.

Od spoločnosti Canmet ste nakúpili celkom 5 strojov SafanDarley, ako ste spokojní so strojmi tohto výrobcu? 

Myslím si, že je vždy čo zlepšovať v každom procese, avšak stroje SafanDarley u nás fungujú už niekoľko rokov a až na pár drobností by som povedal, že investície do týchto strojov sa našej firme veľmi vyplatili.

V roku 2015 ste dodali český pavilón na EXPO v Miláne, ako dlho trvá pripraviť takýto projekt?

Bol to exkluzívny projekt a tomu zodpovedala aj príprava. Len vytvoriť projektovú dokumentáciu trvalo skoro 2 mesiace, samotná výroba potom zabrala mesiac a pol a montáž v Taliansku trvala ďalšie 3 mesiace. Na montáž do Talianska odišlo z našej firmy 44 modulov pre samotnú výstavbu pavilónu. Ďalej potom 9 modulov pre tvorbu bazéna, v ktorom bola umiestnená skulptúra ​​od českého sochára Lukáša Rittstein. A potom tiež 2 kontajnery pre umiestnenie bazénových technológií a klimatizácie.

Je záujem o modulárnu architektúru na vzostupe, prípadne v ktorých sektoroch?

Progresívni investori pochopili výhody modulárnej výstavby, takže sa nejedná o sektory, ale skôr o rozhľad investorov. Avšak, ak by som mal vyzdvihnúť jeden sektor, tak už dnes je bežné budovanie modulárnych materských škôl. Keď to porovnám s rokom 2009, kedy sme v ČR vybudovali prvú modulárno materskú školu a museli sme presvedčiť zástupcov, že sa nejedná o staveniskové bunky, ale o jeden zo spôsobov výstavby, tak tento sektor určite rastie. 

Veľa ľudí považuje modulárnej stavby za lacnú alternatívu k murovaným domom. Je to skutočne tak?

S týmto názorom stále bojujeme. Hlavne neznalí novinári prezentujú tento druh výstavby ako extrémne lacný. Lacná je stavba zo staveniskových buniek, ale to nie je moderná modulárna výstavba. Ak vybudujete modulárnu budovu technicky porovnateľnú s obytným domom, tak je porovnateľná aj cena. Výhoda modulov je hlavne v rýchlosti a v efektívnom rozširovaní, alebo naopak zmenšovaní budovy. Veľa investorov oslovuje aj dizajn modulárnych stavieb. 

Ktoré materiály sú základom vašich modulov?

V prípade našej firmy je základom rám z pozinkovaných profilov. Ide o moduly, ktoré v Česku dodávame ako jediní. Dôvodom pre prechod na pozinkovanú oceľ bolo zvýšenie kvality a predĺženie životnosti modulov. Čo sa týka hrúbky profilov, tak sa mení v závislosti od typu modulu. V prípade našej najvyššej rady sú profily o sile 5 milimetrov. 

Dlhodobo sa snažíme maximálne vyhovieť zákazníkovi, a to obnáša neustále inovácie riešené vždy priamo na mieru. Aj keď je tento proces zložitý a časovo náročný, oplatí sa, pretože naše produkty sú na trhu jedinečné a odlišujeme sa nimi od našej konkurencie.

Stroje zmíněné v článku

M-Shear

Široký výber z množstva veľkostí, špičková technológia, vysoká variabilita výbavy.

více

E-Brake HD Ultra

Servoelektrické lisy pre Heavy Duty segment až do 3 000 kN.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme