Bez programovacieho softwaru AutoPOL si prácu na ohraňovacích lisoch už nevieme predstaviť, hovorí riaditeľ firmy MANEX

Čo spája Nestlé, Milku a Bohemia Sekt? Časť produktov týchto známych veľkovýrobcov zišla z automatizovanej linky navrhnutej a vytvorenej slovenskou firmou MANEX. Tá sa neďaleko Košíc špecializuje na robotizované výrobné systémy už od roku 1994 a neustále vyvíja nové vlastné technológie. S výrobným riaditeľom Petrom Jenčíkom a ekonomickým riaditeľom Róbertom Jenčíkom sme sa rozprávali o automatizácii výroby. Prečo stavili na overené ohraňovacie lisy SafanDarley? Ako sú s nimi spokojní v praxi? A aké výhody prináša programovací software AutoPOL?



Z výrobcu strojov pre nápojový sektor ste sa stali konštruktérmi komplexných liniek s automatizovanými robotmi. Ako došlo k tomuto vývoju?

V roku 1994 otec založil rodinnú firmu, ktorá sa venovala hlavne nápojovému sektoru na Slovensku a v Česku. V každom väčšom meste bol nejaký pivovar, výroba vína, výroba nealka a naša firma tam dodávala stroje a linky, vrátane riadenia na kľúč alebo časti liniek na kľúč. Niekedy v roku 2000 sa to začalo meniť, nápojový segment veľmi klesol. Rozšírili sme preto portfólio o automatizáciu aj pre iné sektory – drevospracujúci priemysel, automotív alebo potravinársky sektor.

Začali sme sa sústrediť na manipuláciu s už vyrobeným produktom. Vytvárame automatizované systémy pre prevádzky, ktoré fungujú v režime 24/7. V roku 2004 sme integrovali prvého robota na manipuláciu s balením pet fliaš. Aj v Čechách aj na Slovensku sa na manipuláciu so zabaleným produktom začali používať roboti. To je segment, ktorý rozvíjame ďalej a roboty integrujeme.

Manex robí aj celkový projekt a návrh riešenia, samozrejme aj elektroprojekty, konštrukciu, následne inštaláciu, spustenie linky a školenie. Robot je dôležitá vec, ale ide hlavne o pripravenie produktu, aby ho vedel spracovať v požadovanom výkone.

Zákazníkom sa dokážeme úplne prispôsobiť - v podstate každý kus je originál. Tým pádom výroba je kusová. Je to veľmi zaujímavá a častokrát kreatívna práca.

Ako sa firma z Košíc prepracuje k takto špecifickej a technologicky náročnej činnosti?

Integrovali sme pomerne dosť talianskej a nemeckej technológie. Mnohokrát sme sa zúčastnili výstav a videli sme, aký je trend v zahraničí. Zároveň v tej dobe bola akási prestíž mať automatizáciu, robota. Postupne sme sa začali rozvíjať, integrovali sme a riešili inštalácie aj v Holandsku a v iných krajinách.

Môžete menovať niektorých z významných klientov, pre ktorých ste vyrábali?

Spomenúť môžeme napríklad veľkú inštaláciu pre Nestlé, v Prievidzi na sáčkové polievky a bujóny, Syráreň BeL, silná francúzska firma, alebo aj nápojársky sektor – Budiš a Bohemia Sekt, alebo napríklad PRETO Ryba Žilina. Tam máme práve celkom náročný projekt, kde treba spracovať 14 000 téglikov za hodinu a to je už naozaj slušný výkon. Tých spoločností je za tie roky skutočne veľa.

V podstate 20 rokov sa venujete pokročilejšej automatizácii. V čom je vaša konkurenčná výhoda?

Vieme sa maximálne prispôsobiť jedinečnosti riešenia. Dokážeme klientovi ponúknuť riešenie pre neho, nie je to niečo unifikované, čo má každá firma. Toto nie je klišé, ale náš najsilnejší atribút.

Sú firmy, ktoré sa špecializujú vyslovene na jeden konkrétny sektor, ale my máme široké portfólio od manipulácie hliníkových profilov až po potravinársky a nápojársky priemysel – to je veľká výhoda. Tým získavame skúsenosti z rôznych sektorov a dokážeme klientovi ponúknuť najnovšie trendy. Každý z tých priemyslov sa nejako posúva, má nejaké špecifiká a môžeme to uplatniť aj v iných segmentoch. Dôležité je, že táto firma má históriu, má štruktúru, má svoje miesto, tak vieme zaručiť klientom udržateľnosť.

Máme za sebou dlhé roky výroby, inštalácií a zaručujeme bezpečnosť. Naša práca inštaláciou nekončí – a to je tiež výhoda aj pri Canmete. To je dôvod, prečo tu dnes sedíme. Nie je to o tom, že predáte stroj, dodáte a zaplatíme, ale o tom, aké sú nadväzujúce služby. Každý stroj potrebuje údržbu, potrebuje podporu a práve servis je silnou stránkou Canmetu. Najmä ten pozáručný je oveľa dôležitejší, než by sa mohlo zdať. Tak ako vo všetkom potrebujete silného partnera, na ktorého sa môžete spoľahnúť.

Vytvárate automatizované systémy pre svojich klientov, ako sa pozeráte na vlastnú výrobnú automatizáciu? Ako tento trend vnímate?

My sme kusová zákazková výroba, ktorá je iba minimálne sériová. Napriek tomu narážame na množstvo detailov, kde má automatizácia zmysel. Napríklad vidíme veľký posun v ohraňovacom lise SafanDarley, ktorý sme kúpili v roku 2022. Využili sme opcie podpery ohýbania a digitálne odmeriavanie uhla. To je veľká výhoda, znížilo to aj počet ľudí, ale rozdiel je v kvalite. Keď máme vyrobiť niečoho iba jeden kus, tak nemôžeme na skúšku najskôr vyrobiť päť kusov. Čiže tam to zmysel určite obrovský má a to isté software. Dnes si neviem predstaviť fungovať bez AutoPOLu.

Čo je software AutoPOL? Ako funguje a ako ho využívate?

Pred používaním AutoPOLu sme museli nájsť človeka, ktorý bol konštrukčne veľmi zdatný a zároveň perfektne ovládal samotný stroj. Niečo naprogramoval, menil si nástroje, potom ohýbal. Produkcia bola veľmi závislá od toho, či ten človek bol, alebo nebol v práci. Náhrada za takého pracovníka sa nájde len veľmi ťažko.

Teraz sú tie profesie oddelené. Jeden človek ovláda počítač a druhý ohraňovací lis. Je ľahšie nájsť konštruktéra, ktorý sa AutoPOL naučí. Ten program je veľmi intuitívny a pomerne jednoducho zvládnuteľný - navyše, keď má niekto strojárske konštrukčné vzdelanie, tak nemá žiadny problém. Presnosť sa s použitím AutoPOLu len a len zvyšuje, pretože konštruktér nerobí nič iné. Nemusí riešiť fyzické veci a sústredí sa vyslovene na to, aby bolo na ohraňovacom lise ohnuté správne.

Každý konštruktér má iné rádiusy a tým pádom sú iné aj rozviny – čiže predtým to fungovalo tak, že v nejakom kresliacom programe sa riešili rozviny, aby všetko sedelo a aby sme boli schopní to dať vypáliť. Následne to človek na stroji programoval, aby sa to dalo ohnúť.

Dnes pri jednom úkone v AutoPOLe vznikne ohýbací program – plán, kde je presne napísané, aké nástroje použiť a všetky dôležité veci. Zároveň z toho vzíde rozvinutý tvar na pálenie. To je veľká úspora času, hlavne pri kusovej výrobe. Konštruktér za deň spracuje pokojne 40 programov, čo je jednoducho veľký rozdiel. Je to efektívnejšie a aj úspora nákladov je krásna. Ide to vidieť v celkovej produktivite. Predtým sme tiež robili mnoho tzv. nepodarkov.

Aké náročné je vo vašom regióne zohnať operátorov na ohraňovací lis?

Nezamestnanosť je na nízkej úrovni a všetci vnímame tlak. Druhá vec je, čo od toho človeka chceme a čo mu dáme. Keď mu dáme stroj, ktorý funguje, má všetky opcie, dostane software a to užívateľsky prívetivé prostredie, tak je menší problém človeka obsadiť. Ďalšia vec je, že musíme ísť s dobou. Ľudia nechcú robiť na 50 rokov starých strojoch. Potrebujú pracovné podmienky na nejakej úrovni.

To je jeden z dôvodov, prečo udržujete technológie moderné?

Určite, moderné technológie nám umožňujú udržať a prilákať zákazníkov, ale aj zamestnancov. Naša firma stojí na technologickej inovácii. Máme požiadavky na software, prepojenie s ERP systémom, sledovanie a efektivitu. Je to veľmi dôležité. Naši klienti k nám chodia na FAT testy, vidia, ako to u nás vyzerá a keď sú tu, tak si robia audit.

Presne také firmy, ktoré sledujú trendy a idú s nimi, sú tie, pre ktoré chceme pracovať. Posúva nás to dopredu a dokážeme zákazníkom ponúknuť presne to, čo trh ponúka. Napríklad v mechanike je teraz najväčší vývoj v riadení a bezpečnosti. Dôraz na bezpečnosť naprieč celou výrobou neustále rastie.

Okrem mechanických/hardwarových technológií pracujete aj na softwarových riešeniach, prepojeniach s ERP systémami?

Dnes nestačí dodať linku alebo nejakú jej časť. V súčasnosti je všetko riadené úplne inak, rieši sa prepojenie a zber dát. K tomu sú rôzne softwary, aby sa továreň dala riadiť na pokročilej úrovni. Zároveň do buniek integrujeme čítačky kódov.

Ako vám v celom procese pomáhajú technológie od Canmetu? Aké stroje využívate?

Ohraňovacie lisy SafanDarley, 2004 tu bol prvý, 2015 ďalší ohraňovací lis už aj s AutoPOLom a najnovší z roku 2022. Ten najstarší sa podarilo predať malému výrobcovi asi 30 km odtiaľto, pre ktorého to bol veľký prínos. Videl stroj v prevádzke a podľa našich informácií mu doteraz funguje. Predať kvalitné zariadenie od silnej značky nie je problém.

Ako prebiehal výber konkrétnych modelov? Mali ste jasno, alebo ste to konzultovali s Canmetom?

Riešili sme to spoločne. Dokážeme si do značnej miery technológiu vybrať, máme skúsenosti. Cieľ bol využiť opcie, veľa sme sa bavili o podpere, čo zvládne, akú váhu zvládne, ako to vyskladať. V rámci tých možností potrebujeme čo najväčšiu variabilitu. Podmienkou bol samozrejme AutoPOL a taktiež sme chceli využiť sadu nástrojov, ktorú už sme mali.

Takto sme sa dopracovali k stroju, ktorý spĺňal požiadavky. U nás sa ohraňovacie lisy nemenia po štyroch rokoch. Je dôležité, aby každý interval dané zariadenie absolvovalo bez nejakého obmedzenia – treba tú výbavu nabiť. Hodí sa to aj pre následný predaj.

Pokiaľ je dobrý servis, tak mašina vydrží úplne bez problémov oveľa dlhšiu dobu. Špičkový servis strojov je podstatou našej filozofie. Nebojíme sa do neho investovať. Dobrá technológia a servis sú kombináciou, ktorá udrží ohraňovací lis v chode bez obmedzenia.

Dokonca aj ten lis z roku 2004 bol bez mechanického obmedzenia. Tam išlo o to, že nemal opcie, ktoré potrebujeme. Hlavne nemal AutoPOL. Keby mal AutoPOL, tak by sme ho možno ešte využívali.

Zdá sa, že servis zariadenia je pre vás jedným z najdôležitejších parametrov. Ako ste v tomto smere spokojní s kooperáciou s Canmetom?

Najviac nám vyhovuje, že máme skutočného partnera. Keď máme problém, vieme, že nám na druhej strane niekto zdvihne telefón, príde niekto, kto naozaj chce riešiť náš problém. O tom to je, že vás, bez preháňania, nezradí. Neskočíme do nejakého poradovníka, ale vlastne máme skutočný pocit, že dostávame prioritu a ten človek na druhej strane skutočne rieši situáciu.

Tiež neregistrujeme, že by v Canmete bola fluktuácia zamestnancov. Tí ľudia už majú obrovské skúsenosti a mnohokrát nám poradia na diaľku, ako dať niečo dohromady alebo analyzovať stroj.

Prečo ste si vybrali práve ohraňovacie lisy SafanDarley? Aké sú ich hlavné benefity?

Jednoducho – ohýbanie proste funguje. Ani naše potreby nie sú žiadny problém mimo bežného servisu. Skvelá je samotná symbióza medzi hardwarom a softwarom AutoPOL. Samozrejme to má vplyv na efektivitu, nákladovosť, pridaná hodnota z toho jedného ohnutého dielu je na inej úrovni. Tie lisy sú veľmi spoľahlivé. Je tiež dôležité mať trhovo akceptovanú značku, ktorou SafanDarley je.

Ako hovoríme, ak máte technológiu, ktorá nie je predmetom na každej výrobnej porade, tak vlastne to je dôvod, prečo tú technológiu ďalej chcete.

Aké používate ohraňovacie nástroje?

Sú to nástroje WILA – úplne precízne, kvalitné, prosto nám vyhovujú. Nepamätám si, že by sme ich museli meniť, majú veľmi dlhú životnosť. Používali sme ich už na starom ohraňovacom lise z roku 2004. Svojho času sme skúšali aj nejaké alternatívy, ale boli veľmi mäkké. WILA nástroje si 20 rokov držia svoj štandard. Nemáte vôbec potrebu to riešiť. A to je optimálny scenár.

Ako komplikovaná bola inštalácia posledného ohraňovacieho lisu?

Mechaniku sme si postavili sami, potom nabehol technik z Canmetu, zapol stroj a počas dňa ho nainštaloval. Medzitým sme ohýbali na vedľajšom stroji, takže sme nijako neobmedzili výrobu. Nasledujúce dva dni prebiehalo detailné školenie, po ktorom sme mohli prejsť na plnú prevádzku. Obrovskou výhodou bolo, že stroj s rovnakou tonážou tu už máme, takže sa školili najmä opcie, ktoré sú navyše.

Bolo to veľmi jednoduché. Viete, na čo sa pýtať – a viete, že Canmet odpovie. Bez problémov a komplikácií. Správne sa rozhodnúť pre obchodného partnera je kľúčové, pretože s ním budete spolupracovať aj do budúcna.

Aké vnímate trendy v priemyselnej výrobe? Čo očakávate od nasledujúcich rokov?

Pokiaľ ide o naše linky, veľkou témou je bezpečnosť, vyslovene kyberbezpečnosť. Veľa sa rieši, do akej miery kyberbezpečnosť nasadiť, aby nedošlo k obmedzeniu funkčnosti daného hardwaru.

Ďalej je to samozrejme automatizácia. Všeobecne výkonnosť a presnosť. Uvidíme, aký vplyv bude mať umelá inteligencia, ktorá bude časom zaradená aj do týchto oblastí.

Vidíte umelú inteligenciu ako budúcnosť vášho odboru?

Zatiaľ je to veľmi na začiatku, ale videli sme výstavy a nejaké koncepty sú použité aj v týchto oblastiach bez ohľadu na priemysel. Napríklad keď budeme mať stroje od rôznych výrobcov, nemusia medzi sebou dobre komunikovať, to je bežná prax. Takže najprv ich musíme zladiť, zaktualizovať, aby sa navzájom tzv. videli. Až následne sa s tým dá pracovať. Celé to prepojenie by mohla robiť umelá inteligencia. To by malo výrazný vplyv na ďalšie fungovanie.

Momentálne sa všetci sústredia na zber dát. Zbierajú ich obrovské množstvo, ale bude nutné vyriešiť, ako s nimi optimálne pracovať ďalej, pretože nebude možné, aby ich dokázal efektívne spracovávať človek. Všetci chcú všetky dáta, ale až umelá inteligencia z nich bude efektívne vyberať to správne.

Stroje zmíněné v článku

H-iBrake

Inovatívna budúcnosť pri spracovaní plechu. Efektívny výkon pri rôznych hrúbkach plechu a dĺžkach ohybu.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme