Srdcom úspechu Alliance Laundry Systems sú technické inovácie. Prečo stavili na CNC lis SafanDarley a spoločnosť Canmet?

Značka Primus je popredný svetový výrobca priemyselnej práčovňovej techniky, ktorý pôsobí v odbore už vyše 100 rokov a je súčasťou Alliance Laundry Systems. Spoločnosť používa výhradne technológie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a optimálne využívajú všetky potrebné zdroje. Na informácie o spoločnosti, produktoch a na zaujímavé informácie z trhu čistenia a ošetrovania látok sme sa opýtali pána Petra Matejky, technology and research center managera spoločnosti.Vaša spoločnosť Alliance Laundry CE s.r.o. je, pán Matějka, súčasťou Alliance Laundry Systems. Aká je história vašej spoločnosti? 

Naša spoločnosť ALS sa zrodila v Ripon, v štáte Wisconsin (USA) v roku 1908. Od tej doby tam a tiež v globálnom spektre vylepšujeme a vynachádzame nové spôsoby čistenia a ošetrovania látok. V odbore prania vidíme žiarivú budúcnosť. Potreby čistého a voňavého prádla tu boli, sú a budú .... To je bezpochyby. Toto nám dáva možnosti investovať a rozvíjať sa, podľa potrieb trhu, a to nielen súčasných, ale aj tých budúcich.

Aké výhody vašej spoločnosti prináša byť súčasťou Alliance Laundry Systems? 

Byť súčasťou nadnárodnej spoločnosti, ktorá sa navyše transformuje v globálnu a spektrálne veľkú korporátnu spoločnosť, je pre nás veľmi prínosné. Ak sa zamyslím nad poslednými štyrmi rokmi, tak spoločnosť úspešne dokončila sériu projektov, napríklad tvorbu nových práčovňových strojov, tak urobila aj nemalé kapitálové investície do rozvoja spoločnosti u nás v Příboře. Najmä by som spomenul vybudovanie nového vedecko-technologického výskumného centra, ktoré je srdcom komplexného vývoja spoločnosti.

Tieto investície sú pre nás dôkazom toho, že spoločnosť sa dynamicky rozvíja a k tomu aj ďalšie projekty do budúcna jednoznačne poukazujú na kladný prínos našej Akvizície s ALS. V spoločnosti Alliance Laundry Systems dosahujeme špičkových výkonov vo všetkých činnostiach s podporou štyroch strategických pilierov:

  • postavenie preferovaného partnera dosiahnutého poskytovaním bezkonkurenčnej pridanej hodnoty všetkým zákazníkom
  • vytváranie kultúry inovácií
  • urýchľovanie transformácie na kultúru globálnej spoločnosti
  • získavanie a rozvíjanie výnimočných talentov

Vaše výrobky a technológie pomáhajú v rôznych odboroch - v zdravotnej starostlivosti, pohostinstvách, v správe objektov a v komerčných aj samoobslužných práčovniach. Aké vnímate rozdiely v týchto segmentoch, a naopak čo majú spoločné??

Každý z týchto segmentov má z hľadiska správneho technického - technologického vybavenia v sebe niečo špecifické. Spomenul by som najmä zaujímavý segment prania zdravotníckej bielizne. Celkovo toto vyžaduje striktne nasledovať potrebné štandardy pre chemotermodezinfekčné pranie a s tým spojené moderné strojové vybavenie, správnu chémiu a odborové postupy.

Ďalší zo segmentov, ktorý stojí za zmienku, sú komerčné práčovne. Tu sa naopak snažíme prinášať nové technológie a inovatívnu činnosť v oblasti strojového učenia strojov, automatizáciu a monitoring. Samozrejme, že aj ďalšie segmenty sú pre nás veľmi dôležité a kladieme veľký dôraz na spokojnosť našich zákazníkov.

Vaše priemyselné práčky, žehliče a sušiče značky Primus môžeme nájsť po celom svete v klasickom prevedení aj vo veľmi netradičnom. Mám teraz na mysli najrýchlejšie expandujúcu malajskú skupinu práčovní BubbleLab, ktorá prináša do samoobslužných práčovní úplne novú sviežu atmosféru. Ide skôr o špecifické ázijske poňatie alebo sa podľa vás tento štýl dostane aj do Európy? 

BubbleLAB je podľa môjho názoru skôr projekt namierený na malajský trh. Nemám podrobné informácie o podnete a budúcich plánoch tohto projektu z hľadiska rozvoja ďalej, ale myslím si, že to bude jeden z mnohých projektov s dobrým kontextom a zameraním skôr na rozvoj franšízingu samoobslužných práčovní. Osobne tieto nápadité projekty podporujem prináša to do nášho segmentu spestrenie a určité ďalšie podnety pre zlepšenie a skvalitnenie, napríklad personalizáciu služieb. 

V EÚ, USA a podobne je celý rad zaujímavých projektov v našom odvetví. Spomenul by som z nich napríklad zaujímavú technológiu XEROS - Hydrofinity alebo pranie v Ozónovej vode, a podobne. Každá z nich má svoj špecifický cieľ a je v niečom zaujímavá.

Na jednej strane prichádzajú nové technológie a na druhej strane nové požiadavky zákazníkov. Aké novinky očakávate v tomto odbore v najbližšej dobe vo svete a u nás? 

Nové technológie versus požiadavky trhu - to je vždy patričná a zaujímavá alchýmia. Keď sa na to pozriete z hľadiska zákazníkov, tí by určite chceli moderné a nadčasové veci aj v našej oblasti výrobkov, avšak aj my, ako výrobci týchto technológií, sa na to celé musíme pozerať z hľadiska patričného obchodného prípadu. 

Naša spoločnosť si zakladá na spokojnosti zákazníkov. Preto aj my prinášame nové technológie v oblasti komerčného prania. Trebárs samotná, nie celkom nová, ale stále zaujímavá technológia "Wet Cleaning" - Mokré čistenie, ktorá by mala byť vedľa chemického pranie ďalšia lepšia a šetrnejšia alternatíva, ako šetrne vyprať špecifické druhy bielizne, ktoré sa bežným praním môžu poškodiť.

Ďalšie technológie môžu byť potrebné v oblasti IT alebo intuitívneho učenia ovládania pracích strojov (napríklad prediktívna údržba). Technológií je celý rad, možno promptnějšia s inováciami bude oblasť domáceho prania, kde spotrebitelia oveľa efektívnejšie načúvajú novým nápadom výrobcov, mnohokrát úplne zbytočným, len aby dokázali výrobok efektívnejšie predať. Prečo aj nie? Je to oblasť s úplne odlišným počtom konečných spotrebiteľov. 

Ja som tak trochu skeptik voči nadčasovým technológiám, ktoré tu vznikajú možno niekedy neuvážene len preto, aby boli. Je potrebné si uvedomiť, že nie každý nápad z oblasti inovácií bude zákazníkmi ďalej podporovaný a nasledovaný. Ale stále máme historicky dané jasné pravidlá, ako má základná pracia technológia a postup vyzerať. Tu poukazujem na celosvetovo známy "Sinner Circle". Správne nastavený prací program, dostatok vody, teplota, čas a daná chémia nám vždy dodá kvalitne vyprané prádlo. 

V posledných rokoch Alliance Laundry Systems investovala viac ako 300 miliónov dolárov na výskum a vývoj (R & D) pre zrýchlenie a zjednodušenie prania. K tomu je potrebné využívať kvalitné stroje a technológie. Iste aj preto využívate stroj SafanDarley E-Brake od spoločnosti Canmet. Na aký účel tento stroj používate? 

CNC ohraňovací lis spoločnosti SafanDarley, model E-Brake 35 je od samého začiatku užívania veľmi nápomocný k urýchleniu procesu vývoja nového produktu. Naša spoločnosť má za cieľ spresňovať a uceľovať vývojové procesy v širšom spektre.

Tento stroj nám umožňuje pripravovať diely pre stavbu prototypov práve v mieste samotnej montáže. Veľkou výhodou je tiež 3D software AutoPOL, ktorý nám celý proces ohýbania len spresní a urýchli.

Prečo ste si pri tomto stroji vybrali spoločnosť Canmet? A ako by ste zhodnotili túto spoluprácu??

Spoločnosť Canmet nie je z dôvodu veľmi dobrého zavedenia na slovenskom a českom trhu v oblasti strojného ohýbania potrebné dlho predstavovať. Moja spätná väzba na komplexnú spoluprácu - od oslovenia spoločnosti cez vypracovanie cenovej ponuky, po samotné rokovania a finálnu dodávku hodnotím len veľmi, veľmi kladne.

Profesionálne rokovanie obchodného manažéra a technická znalosť danej problematiky v našom sektore potrieb ohýbania ma celkom iste presvedčila, že to má byť práve spoločnosť Canmet, ktorá sa stane naším partnerom pre nákup nového CNC ohraňovacieho lisu

V súčasnej dobe dokončujete továreň v Thajsku. Aký bol k tejto investícii podnet, aké výrobky tu budete vyrábať a v akom štádiu je továreň teraz? 

Tak trochu som dúfal, že túto otázku dostanem položenú. Prečo? Práve preto, lebo som na tento projekt veľmi pyšný. Som od samého počiatku súčasťou core tímu, ktorý sa na celej projekcii a výstavbe podieľa. Mám na starosti výstavbu a riadenie ďalšieho vedecky-technologického výskumného centra aj v Thajsku. 

Podnetom k tejto investícii bolo a stále je komplexný cieľ navýšenie globálnej produkcie - obratu. To je z celej podstaty veci jasné. Naša spoločnosť má za strategický cieľ zvýšiť celkový obrat, a to je podmienené zvýšením výrobných a vývojových kapacít. V Thajsku sa zatiaľ budú vyrábať stroje zo súčasnej americkej modelovej produkcie. Teraz je továreň v štádiu finálneho dokončenia. 

Práve sme začali stavať prvé stroje pre overenie funkčnosti výrobných liniek, kde budeme pokračovať v ďalších overovacích sériách, aby sme mohli v nasledujúcich mesiacoch začať vyrábať pre "Asia - Pacific" trh. 

Dovolím si podotknúť, že fyzická výstavba začala v júli 2018 a teraz, v marci 2019, je továreň pred finálnym dokončením. To je podľa môjho názoru naozaj úctyhodné. 

Na aké ďalšie vaše novinky sa môžu, pán Matějka, vaši zákazníci v tomto roku tešiť? 

Našou zákazníci sa môžu tešiť na novinky v oblasti pracích strojov a sušičov, ale nerád by som teraz predchádzal udalostiam. Rád by som zachoval profesionalitu a koncepciu vývoja našej spoločnosti. Celkom iste bude súčasťou týchto projektov aj náš nový a profesionálny CNC ohraňovací lis, Safan Darley E-Brake 35, dodaný spoločnosťou Canmet. Týmto by som rád všetkým poďakoval za spoluprácu a profesionalitu. 

Stroje zmíněné v článku

E-Brake Premium

Rokmi osvedčená a originálna technológia servoelektrického pohonu.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme