4 typy výhod válcové rovnačky plechů, které oceňuje Jiří Vaněk

Každý, kdo chce dnes úspěšně působit na jakémkoliv trhu, musí být schopen nabídnout více než jeho konkurence. To samozřejmě platí i pro společnosti, které se zabývají zakázkovým zpracováním plechu a výrobou plechových komponentů. Jednou z mnoha firem na českém trhu, která pracuje na špičkových strojích a s moderními technologiemi, je ostravská společnost Vaněk – strojírenská výroba, která si za své více než dvacetileté působení vydobyla významné místo mezi zpracovateli plechu na domácím i zahraničním trhu. Zeptali jsme se majitele společnosti pana Jiřího Vaňka na zkušenosti s novými moderními technologiemi.  

Jednou z posledních investicí vaší společnosti byla, pane Vaňku, válcová rovnačka výpalků Peak Performer 50P.1600 od společnosti KOHLER. Co bylo impulsem k nákupu této technologie pro velmi vysoký standard výroby?

Jelikož se zaměřujeme na zakázkovou výrobu plechových komponentů, ve které máme velmi široký záběr ve zpracovávaných tloušťkách i jakostech plechu, musíme být také připraveni tyto materiály kvalitně zpracovat. V současné době, kdy ze strany našich zákazníků stále více rostou požadavky na přesnost a rovinnost jednotlivých komponentů, bylo pořízení válcové rovnačky jen logickým vyústěním těchto požadavků. 

Při nákupu této technologie je důležité vzít v úvahu nejen hlavní důvody pro rovinnost a přesnost, která je předepsaná na výkrese, ale také návaznosti k robotickému svařování, snadnější montáži a přípravě následných operací. A právě to jsou ty zásadní impulsy, které nás v tomuto nákupu přivedly

Bylo pořízení této technologie pro vás jednoznačnou volbou, nebo jste tento nákup přece jen zvažovali z různých úhlů?

O pořízení této technologie jsme uvažovali již delší dobu. Menší překážkou však pro nás byla skutečnost, že téměř žádný z našich zákazníků nebyl ochoten akceptovat nárůst koncové ceny své zakázky z titulu nové technologie. Například u rovnání plechu mezi operacemi. 

Ukázalo se však, že když je plech rovný, lze lépe usazovat výpalky z laseru, například do upínek na svařovacím robotu, a tím je celý proces přesnější. Navíc bez nutnosti opravných operací nebo úprav. Stejně tak přesnost samotného výrobku. Máte-li například zkompletovat rám k nějakému stroji, na který se poté budou instalovat další komponenty a součásti, je naší konkurenční výhodou rozměrová a zejména opakovatelná přesnost.

Rovnací stroj KOHLER Peak Performer 50P provozujete již několik měsíců, ale vlastně pro vás byl zcela novou technologií. Můžete nám prosím po určité době provozu říci, jak jste si na tento stroj zvykli?

Ano, i když tento stroj používáme pár měsíců, je to pro nás stále nová technologie. A dá se říci, že se svým způsobem pořád učíme s ní pracovat. Každým dnem a samotnou aplikací rovnání získáváme cenné zkušenosti. Základem práce s touto technologií bylo vstupní školení personálu, které proběhlo ihned po instalaci stroje. Toto školení prováděli specialisté ze společnosti KOHLER společně s pracovníky společnosti Canmet, která je obchodním zastoupením této technologie na českém a slovenském trhu. 

Samozřejmě jako u každého nového stroje, nefungovalo vše hned a ani se nic nezměnilo mávnutím kouzelného proutku. Naši pracovníci se ale hned od začátku těchto specialistů hodně ptali, čímž dostali relevantní odpovědi, například jak stroj nastavit nebo zvolit odpovídající postup při rovnání. Dalšími dny a týdny při práci s touto technologií již dokázali případné drobnosti vyřešit sami. 

Jaké vidíte výhody, pane Vaňku, stroje Peak Performer 50P pro vaši společnost? 

Vidíme čtyři typy výhod. Zaprvé je to servoelektrický pohon stroje. Při koupi jsme chtěli získat nejen přesný stroj, ale také vyžadující minimální údržbu, což se nám v provozu zatím potvrzuje. 

Další výhodou je systém Gap Control, který zabezpečuje automaticky správné nastavení hodnot válcování a jejich dodržení během celého cyklu. To se děje díky velmi pevnému klínovému systému bez použití hydrauliky. Třetí výhodou je snadné čištění válců stroje. Pokud totiž máte stroj udržovat v dokonalé kondici, je čištění samozřejmostí. A zde je výsuv válců zajištěn motoricky, což velmi usnadňuje celkovou údržbu stroje. 

Jednou z podstatných výhod je pro nás servisní zázemí ke stroji KOHLER, které kompletně poskytuje Canmet s.r.o. svými zkušenými techniky.

A v neposlední řadě je velkým benefitem jednoduché ovládání tohoto stroje, samozřejmě vše v češtině.

Když tedy shrneme současné poznatky, které nyní o této rovnačce plechů KOHLER máte, dá se říci, že její nákup byl pro vaši společnost přínosem? 

Ano, určitě. Mohu zodpovědně říci, že nákup této moderní technologie byla pro naši firmu dobrá volba, což se ukázalo hned od prvních týdnů jejího provozu. A ukazuje se stále.

Stroje zmíněné v článku

Peak Performer

Spolehlivé a přesné rovnání a uvolnění vnitřního napětí v plechu, vysekaných a vyřezaných výrobcích. Usnadnění následujících operací ohýbání, svařování a montáže.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme