Pri výbere nových tabuľových nožníc dokázal naše technické zadanie splniť iba Canmet, zdôrazňuje technický riaditeľ KOPOS KOLÍN
KOPOS KOLÍN úspešne pokračuje v tradícii výroby elektroinštalačného úložného materiálu v Kolíne. Vďaka moderným technológiám umožňujúcim neustály vývoj produktov, môžeme povedať, že rastúca spoločnosť určuje trend, ktorým sa vývoj elektroinštalačného materiálu bude uberať. Akú úlohu v tomto procese hrajú precízne tabuľové nožnice SafanDarley M-Shear? A prečo zvolili spoluprácu práve s brnenskou firmou Canmet? Nielen na to sme sa pýtali technického riaditeľa Pavla Pospíšila.
Dokážete vypichnúť technologické výhody, ktoré KOPOS KOLÍN posúvajú vpred?
Zaoberáme sa kompletnou výrobou elektroinštalačného materiálu. Máme vlastný vývoj a výrobu nástrojov, to je kľúčové. Máme pod kontrolou všetko od prvopočiatku výrobku cez návrh, výrobu až po predaj do veľkoobchodu.
Elektroinštalačný materiál rozdeľujeme z nášho pohľadu do troch segmentov podľa spôsobu výroby – exklúzia plastových profilov a trubiek, vstrekovanie plastových dielov a potom celý veľký sortiment spracovania plechu, kde využívame profilovacie linky, tvárniace nástroje, tvárniace a ohýbacie stroje alebo ohraňovacie lisy. Náš záber je pomerne široký a jednou z oblastí, kam sme sa rozhodli investovať, je práve oblasť spracovania plechu.
Máme niekoľko výrobkov, ktoré sú top. Podarilo sa nám zachytiť trend v oblasti zatepľovania stavieb, kde sme vyvinuli systém na inštaláciu elektroinštalácie do vonkajšieho zateplenia. Druhou veľmi úspešnou inováciou je to, že sme u škatuliek do sadrokartónu z výroby jednovstrekových vylamovacích vstupov urobili dvojvstrekovú technológiu a máme vstupy z mäkčeného materiálu, čo je oveľa komfortnejšie pre zákazníkov.
Tieto inovácie výrobkov vyžadujú rozvoj v oblasti technológií na spracovanie výrobkov a na výrobu finálnych komponentov. V poslednej dobe veľa investujeme do obnovy strojového parku. Najmä do automatizácií – tu smerujeme svoju pozornosť čoraz viac.
Dôležitá je aj bezpečnosť práce. Máme certifikát bezpečný podnik. Každý rok prechádzame kontrolou od audítorov. Bezpečnosť je pre nás dôležitá a mnohokrát nás dovedie k tomu, že potrebujeme ísť do nových zariadení a neudržiavať tie staré.
Aké zmeny v rámci výrobného procesu považujete v posledných rokoch za zásadné?
Jednou z dôležitých tém je úspora energií – vzhľadom k nedávnym rokom, kde cena rástla závratným tempom. Veľa sme preto investovali do úspornejších zariadení. To so sebou nesie aj ďalšie výhody, pretože technológie sa samozrejme všeobecne posunuli ďalej. Majú lepšiu reguláciu, stabilnejší výrobný proces a to sa prejavuje rôznym spôsobom na finálnom výrobku.
Ďalšou oblasťou je automatizácia, pretože pri spracovaní plechu ľudia predtým odoberali výrobky ručne a to je tona materiálu, ktorý ich rukami denne prešiel. Navyše je čoraz väčší problém zohnať pracovníkov, ktorí sú ochotní túto ťažkú prácu robiť a ešte na smeny. Automatizácia prevzala ťažkú prácu a ľudia robia tú odbornejšiu. Strážia stroje, aby fungovali, aby výrobok mal správne parametre. Stroje sa tiež zrýchľujú a my sme schopní ich využiť na väčšie percento.
Vnímate automatizačné trendy pozitívne, alebo negatívne?
Určite pozitívne. Keby som to nebral pozitívne, tak túto prácu vôbec nemôžem robiť. Ale úprimne, každý proces má svoje špecifiká. Predtým na ručnú prácu stačil menej kvalifikovaný človek, ktorý to zvládol. Teraz potrebujeme niekoho, kto vie obsluhovať zložitejší stroj. Samozrejme tiež niekoho, kto rozumie údržbe, prípadným opravám. Takže to kladie vyššie nároky na zamestnancov. Musia byť kvalifikovanejší, ale potrebujeme ich menej.
A teraz stojíme pred zaujímavou otázkou. Do akej miery sa naša výrobná činnosť posunie tak, že budeme potrebovať toľko kvalifikovaných ľudí, ktorí už na trhu nebudú dostupní? Každý totiž nemôže robiť vysoko technicky náročnú prácu. Našťastie tieto problémy s ľuďmi zatiaľ príliš nemáme, ale samozrejme to už vnímame v niektorých oblastiach – napríklad v nástrojárni. Zohnať kvalifikovaných pracovníkov je jednoducho zložité.
Ako sa vám darí preškoľovať súčasných zamestnancov? Je to jeden zo spôsobov riešenia?
Určite, my sme sa touto cestou vydali. Snažíme sa našich ľudí posunúť na vyššiu úroveň a musím povedať, že sa to darí. Avšak nie vždy je to možné, pretože každý má svoje limity. Nie každý môže byť programátor.
Jednou z nových technológií, do ktorej ste investovali, sú tabuľové nožnice SafanDarley M-Shear. Prečo ste sa rozhodli pre Canmet?
Naše staré nožnice neboli nejako zásadne zlé z hľadiska kvality alebo údržby, ale najmä z hľadiska bezpečnosti. Boli zo sedemdesiatych rokov a bezpečnostné riziká už sa nám zdali byť príliš vysoké. Stáli sme pred dilemou, či investovať do automatizácie odoberania plechov a vlastne automatizovať staré nožnice, alebo ísť do kúpy nového zariadenia.
Nakoniec sme sa rozhodli pre nové zariadenie a začali sme zháňať dodávateľov. Dopytovali sme tri firmy – medzi nimi aj Canmet. Z hľadiska výsledku výberového konania bol Canmet ako jediný schopný splniť naše technické zadanie.
Prečo ste sa nakoniec rozhodli zaobstarať nové tabuľové nožnice namiesto automatizácie starých? V čom bolo technické zadanie také špeciálne, že ho splnil iba Canmet?
Keď chcete pridať niečo nové k niečomu starému, tak môže nastať problém v komunikácii oboch zariadení. Zistili sme, že na starom stroji je potrebné prerobiť takmer všetku elektroniku. Pokiaľ by sa na starom stroji niečo pokazilo, tak to nadväzujúce nové riešenie môžeme vlastne vziať a vyhodiť. To nedávalo zmysel.
Nové zariadenie je podľa nás vždy lepšie. Je to filozofia, ktorej veríme. Navyše Canmet nám ponúkol vlastne dve zariadenia v jednom. Odoberanie prístrihov tam bolo vyriešené, takže sme nepotrebovali žiadnu ďalšiu automatizáciu. Všetko vyriešené v jednom stroji.
Základný problém, ktorý mali ostatní dodávatelia, bol s presnosťou prístrihov. My sme nemohli zľaviť z kvality toho, čo sme chceli, preto sme mali pevnú požiadavku. Keď sme robili kontrolné strihy, tak ostatné firmy neboli schopné deklarovať opakovateľnosť a presnosť výroby. To bol hlavný dôvod, prečo sme nakoniec šli do spolupráce s firmou Canmet.
Tabuľové nožnice SafanDarley majú na trhu jednu z najlepších povestí. Bola pre vás sila značky dôležitá?
S firmou SafanDarley sme sa stretávali už keď sme vyberali ohraňovacie lisy. V segmente spracovania plechu sú na trhu 2–3 firmy, ktoré vnímame z rôznych hľadísk na špici, a SafanDarley je jednou z nich.
Ako stroj po necelom roku v prevádzke hodnotíte? Môžete ho porovnať so starými nožnicami?
Rozdiely sú určite v nastavení strihu - na starých nožniciach bolo manuálne nastavenie, kde sa rozmer prístrihu riešil točením potenciometra. Teraz sa jednoducho na displeji naťuká rozmer a je tam. Predtým nám chýbala podpera, pri dlhých prístrihoch odišiel doraz, ale nič to nepodpieralo. Takže keď sme robili dlhý prístrih, strkali sme plech do nožníc, ale on nám schádzal pod to, a tak sme sme neboli schopní dlhé prístrihy bez pomoci na doraze vôbec odstrihnúť.
SafanDarley M-Shear má podpery, ktoré vedú plech až na doraz a krásne samostatne sa to odstrihne. Kvalita prístrihov je lepšia, navyše bez nejakého nebezpečenstva pre pracovníkov.
Oproti starým nožniciam si môžeme uložiť programy alebo jednotlivé miery strihu, pomenovať si, čo striháme, dáme tam rozmer a už to nabudúce nemusíme nastavovať. Kedykoľvek sa na starých nožniciach zmenil rozmer, tak sa zase museli nastaviť. My nerobíme zákazkovú výrobu, ale výrobky, ktoré sa vyvinú a opakujú, vyrábajú sa znova po nejakom čase. Prípravné časy sa teraz skracujú a tým pádom sa zrýchľuje vybavenie zákazky.
Tiež by som spomenul úsporu energie. Pri starom stroji motor beží nepretržite a keď neodoberáme olej, tak to tečie cez prepadový ventil vlastne späť do nádrže – a motor stále beží. V tom má nový hydraulický stroj veľkú výhodu. Tu keď neodoberáme olej, tak motor stojí, pretože je frekvenčne riadený a zastaví sa. No a samozrejme, pokiaľ máte meniť 100 litrov oleja, alebo 22 litrov oleja, je to z hľadiska nákladov dosť veľký rozdiel.
Akým spôsobom prebehla implementácia nového zariadenia do výroby?
To bolo také rýchle, že niektorí ľudia si to všimli až po dlhšej dobe. Viac času trvalo odstrániť staré nožnice, než nainštalovať nové. Inštalácia nového zariadenia bola skutočne rýchla. My sme dva dni vysťahovávali staré, potom prišli nové a postavili sme ich na miesto. Druhý deň prišiel technik Canmetu, zapojil ich a školila sa obsluha. V priebehu chvíle boli v prevádzke.
Aké náročné bolo pre vašich zamestnancov naučiť sa ovládať nový stroj? Ako vyzeralo školenie?
Školenie vôbec nebolo dlhé, ten systém je relatívne jednoduchý. Zabralo to možno 2-3 hodiny. Bolo rozdelené do viacerých častí – školenie obsluhy, školenie údržbárov a ďalších, ktorí majú nožnice na starosti. Po skupinkách. Samozrejme prvé dni alebo hodiny po tom, čo odišiel školiteľ, sme trošku váhali. Ale človek sa s tým rýchlo zžije, párkrát to vyskúša a už to ide.
Nové tabuľové nožnice máte síce relatívne krátku dobu, riešili ste ale s Canmetom akýkoľvek problém?
Riešili sme iba pravítko, potrebovali sme ho prehodiť na druhú stranu, ale to nebola žiadna komplikácia. Zavolali sme Canmet, hneď na druhý deň prišiel technik a dokázal to rýchlo vyriešiť. Žiadny problém nebol. Ja vždy hovorím, že najlepšie stroje sú také, o ktorých neviem a nie sú predmetom porád – to tu presne platí.
Akú údržbu moderné tabuľové nožnice vyžadujú?
Štandardom je brúsenie nožov. Kontroluje sa ostrosť nožníc a kvalita strihu. Robíme pravidelné preventívne prehliadky kvôli únikom oleja. Ten je potrebné podľa plánov údržby meniť. Potom sú to už len bežné veci ako napríklad vzduchové filtre – tie vedú do zariadenia a musia sa čistiť alebo meniť.
Aké trendy vo výrobe do budúcnosti vnímate ako zásadné? Čím sa výrobné firmy dokážu vymedziť, aby boli úspešné?
Všeobecne je to samozrejme automatizácia. Po prvé, veľa úsilia v automatizácii smeruje na balenie a vôbec prezentáciu výrobkov. Aby sa to zefektívnilo, zlacnelo. Pretože keď zabalenie výrobku stojí viac, než ho vyrobiť, tak je to zle. Druhá vec v našej brandži je značenie. Každý výrobca už chce mať čiarový kód priamo na výrobku, nechce to dorábať v obchode. Tretia vec je celková efektivita produkcie. Uľahčenie niektorých operácií. Tým sa veľa zaoberáme v segmente spracovania plechu, pretože manipulácia s ťažšími oceľovými výrobkami je ďaleko náročnejšia, zdĺhavejšia a pomalšia.
Každá automatizácia má nejaký svoj zmysel, svoj cieľ. Je čím ďalej zložitejšie zohnať zamestnanca do viacsmennej prevádzky. V oblastiach, kde máme zohnať ľudí na tri smeny, je automatizácia jednou z možností, ako sa posunúť. Nové automatizované stroje sú technicky pokročilejšie a energeticky menej náročné. Z hľadiska technických zmien a technického vývoja vidím veľký potenciál do budúcnosti, ktorý si nesmieme nechať utiecť.