Laser Eagle nás zaujal technologickou úrovňou, rýchlosťou a presnosťou, vysvetľuje zakladateľ firmy BROBERG

Rodinné firmy sú chrbticou každej ekonomiky štátu, predovšetkým preto, že bývajú budované s perspektívou dlhodobej existencie v rámci niekoľkých generácií. Cieľom rodinných firiem totiž nebýva čo najrýchlejšie zbohatnúť, ale skôr vybudovať niečo, čo pretrvá a zaistí živobytie nielen súčasnej generácii, ale aj tým nasledujúcim. Radi Vám teraz predstavíme slovenskú strojárenskú rodinnú firmu BROBERG s.r.o. z Trnavy. Rozhovor sme viedli priamo s konateľom spoločnosti pánom Ing. Róbertom Bohuš.Ako vznikla, pán Bohuš, vaša rodinná firma BROBERG s.r.o.? A aké boli kľúčové momenty v jej histórii?

Rodinná firma BROBERG vznikla na základe našich dvanásťročných skúseností s vedením malej strojárskej firmy s podobným zameraním. Práca v strojárstve nás napĺňala, a preto sme sa rozhodli založiť si vlastnú spoločnosť, v ktorej sme spoločníci obaja - otec a syn.

A prečo práve názov Broberg? Tento názov totiž vychádza z nášho priezviska Bohuš. História priezvisko Bohuš siaha do Švédska do 18. storočia, kde sa prvotné znenie mená zachovalo ako Broberg. Toto meno nosila predovšetkým aristokracia - napríklad šľachta, duchovenstvo a štátne úradníctvo. Meno Broberg je zložené zo svojou časťou "bro" znamenalo už v starých škandinávskych jazykoch most, a "berg" zase hory alebo vrch.

Zdalo sa nám teda veľmi zaujímavé nazvať takto aj našu rodinnú firmu.

Vaša firma sa zameriava predovšetkým na rezanie laserom a ohýbanie plechu. Aké typy zákazníkov sa na vás najviac obracia?

Väčšinu našich zákazníkov tvoria menšie strojárske spoločnosti. Zameriavame sa predovšetkým na zákazkovú výrobu s menším počtom kusov. Naším finálnym produktom je väčšinou polotovar, ktorý zákazník uplatňuje do svojho konečného výrobku.. 

Aké najzaujímavejšie zákazky ste realizovali?

Podieľali sme sa na niektorých veľmi zaujímavých zákazkách, ako boli napríklad:

  • Rozhľadňa na Veľkej Homole v Malých Karpatoch - tu sme dodávali železné prvky
  • Kaviareň v Prahe na Petříne - tu sme realizovali fasádu z cortenových plechov
  • Prístav v Holandsku - tu sme realizovali nerezovou strechu
  • Pražiareň kávy - tu sme dodávali kovové prvky na prototyp

Okrem veľkých projektov vyrábame produkty ako sú napríklad rôzne logá, vianočné stromčeky, orientačné čísla na domy alebo dekoračné predmety.

Vaši zákazníci veľmi výrazne oceňujú vašu spoľahlivosť a hlavne flexibilitu, čo je určite dané malou veľkosťou vašej firmy. Čo by mal váš zákazník optimálne urobiť (dodať alebo si pripraviť), aby mohla byť jeho zákazka vyhotovená v optimálnom termíne?

Áno, je pravdou, že naši zákazníci oceňujú hlavne flexibilitu a ústretovosť. Ako menšia spoločnosť sa môžeme rýchlo prispôsobovať požiadavkám našich zákazníkov. Menšie zákazky sme schopní realizovať v krátkych dodacích lehotách. Vôbec nie je ojedinelé, že zákazník dostane svoj výrobok ešte ten istý deň, kedy si tento výrobok objednal.

Pre rýchle a správne vyhotovenie výrobku požadujeme od zákazníkov technickú dokumentáciu v elektronickej podobe. Tým sa veľmi skracuje realizácie zákazky. 

Vo výrobe využívate moderné CNC zariadenia značky EAGLE eVision 2040/6kW a dva servoelektrické ohraňovacie lisy SafanDarley, vrátane najmodernejšieho modelu SafanDarley E-Brake Ultra 130. Aké boli dôvody si zvoliť práve tieto zariadenia a ako sa naplnili vaše očakávania ohľadom týchto strojov?

V predchádzajúcom zamestnaní sme pracovali na CNC laserovom zariadení Bystronic s technológiou CO2 a CNC ohraňovacom lise SafanDarley. V čase, keď sme začali uvažovať o založení vlastnej spoločnosti, sme oslovili svojich obchodných partnerov, teda spoločnosť Canmet. Navštívili sme ich na veľtrhu v Brne, kde nám okrem iných noviniek predstavili fiberový laser Eagle eVision.

Tento typ lasera nás zaujal technickými riešeniami (napríklad rýchlosť výmeny stolov alebo lineárne pohony na všetkých troch osiach, ďalej syntetický rám stroja a lepšie riešenie reznej hlavy vlastnej konštrukcie) a svojimi technickými parametrami. Na veľtrhu nám spoločnosť Canmet predstavila aj najmodernejší ohraňovací lis SafanDarley E-Brake Ultra 130. Naše rozhodnutie o kúpe tohto lisu bolo pomerne rýchle, pretože sme so značkou Safan mali veľmi dobré skúsenosti, nakoľko stroje tejto značky sú spoľahlivé a majú vysokú presnosť ohybu.

Pre kúpu týchto strojov sme sa rozhodli na základe veľmi dobrého pomeru výkon / cena

Už teda vieme, prečo ste si u týchto zariadení zvolili za dodávateľa spoločnosť Canmet. Ako by ste zhodnotili túto spoluprácu? 

So spoločnosťou Canmet spolupracujeme od roku 2006 a za celé obdobie našej spolupráce sme sa stretli vždy s ústretovosťou. Veľmi na nich oceňujeme vynikajúce servisné zázemie, flexibilitu a operatívnosť, ktorá sa odhalí hlavne v prípade riešenia vzniknutého problému.

Aké novinky v najbližšej dobe pre svojich zákazníkov pripravujete? 

V súčasnej dobe uvažujeme nad rozšírením nášho strojného vybavenia v podobe vibračnej odihlovačky pre malé súčiastky a pásovej odihlovačky pre väčšie súčiastky. Kúpou týchto zariadení zvýšime kvalitu dodávaných výrobkov.

Rodinná firma je výhodná z mnohých hľadísk, ale tiež nevýhodná z veľmi tesného prepojenia pracovného a osobného života, a tiež z dostatku stresu. Akým spôsobom relaxujete a získavate novú energiu?

Fungovanie v rodinnej firme je náročné, ale snažíme sa ho zvládať aj spoločným trávením voľného času rôznymi športovými aktivitami. Všetko má svoje výhody aj svoje nevýhody. Výhodou našej firmy je zúročenie dlhodobých skúseností oboch majiteľov, ktoré sme využili pri rozbehu spoločnosti aj pri jej ďalšom fungovaní. A kde získavame novú energiu? Pekná otázka. Keďže záľubou staršieho zo spoločníkov je výroba vlastného vína, tak si občas spolu otvoríme fľašu svojho vína a pri tomto načerpávaní energie vyriešime aj zdanlivo neriešiteľné problémy.

Stroje zmíněné v článku

E-Brake Ultra

Najvyšší možný štandard presnosti a produktivity na servoelektrických lisoch.

více

eVision

Dynamické a univerzálne laserové centrum. Riešenie pre rôznorodú výrobu v malých aj veľkých výrobných dávkach, pre tenké aj hrubé plechy.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme