4 typy výhod valcovej rovnačky plechov, ktoré oceňuje Jiří Vaněk

Každý, kto chce dnes úspešne pôsobiť na akomkoľvek trhu, musí byť schopný ponúknuť viac ako jeho konkurencia. To samozrejme platí aj pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú zákazkovým spracovaním plechu a výrobou plechových komponentov. Jednou z mnohých firiem na českom trhu, ktorá pracuje na špičkových strojoch a s modernými technológiami, je ostravská spoločnosť Vaněk - strojárenská výroba, ktorá si za svoje viac ako dvadsaťročné pôsobenie vydobyla významné miesto medzi spracovateľmi plechu na domácom aj zahraničnom trhu. Spýtali sme sa majiteľa spoločnosti pána Jiřího Vaňka na skúsenosti s novými modernými technológiami.Jednou z posledných investícií vašej spoločnosti bola, pán Vaněk, válcová rovnačka výpalkov Peak Performer 50P.1600 od spoločnosti KOHLER. Čo bolo impulzom k nákupu tejto technológie pre veľmi vysoký štandard výroby?

Keďže sa zameriavame na zákazkovú výrobu plechových komponentov, v ktorej máme veľmi široký záber v spracúvaných hrúbkach aj akostiach plechu, musíme byť tiež pripravení tieto materiály kvalitne spracovať. V súčasnej dobe, keď zo strany našich zákazníkov stále viac rastú požiadavky na presnosť a rovinnosť jednotlivých komponentov, bolo obstaranie valcovej rovnačky len logickým vyústením týchto požiadaviek.

Pri nákupe tejto technológie je dôležité vziať do úvahy nielen hlavné dôvody pre rovinnosť a presnosť, ktorá je predpísaná na výkrese, ale aj nadväznosti k robotickému zváraniu, jednoduchšej montáži a príprave následných operácií. A práve to sú tie zásadné impulzy, ktoré nás k tomuto nákupu priviedli.

Bolo obstaranie tejto technológie pre vás jednoznačnou voľbou, alebo ste tento nákup predsa len zvažovali z rôznych uhlov?

O obstaraní tejto technológie sme uvažovali už dlhší čas. Menšou prekážkou však pre nás bola skutočnosť, že takmer žiadny z našich zákazníkov nebol ochotný akceptovať nárast koncovej ceny svojej zákazky z titulu novej technológie. Napríklad pri rovnaní plechu medzi operáciami.

Ukázalo sa však, že keď je plech rovný, je možné lepšie usadzovať výpalky z lasera, napríklad do úpiniek na zváracom robote, a tým je celý proces presnejší. Navyše bez nutnosti opravných operácií alebo úprav. Rovnako tak presnosť samotného výrobku. Ak máte napríklad skompletizovať rám k nejakému stroju, na ktorý sa potom budú inštalovať ďalšie komponenty a súčasti, je našou konkurenčnou výhodou rozmerová a najmä opakovateľná presnosť.

Rovnací stroj KOHLER Peak Performer 50P prevádzkujete už niekoľko mesiacov, ale v podstate pre vás bol úplne novou technológiou. Môžete nám prosím po určitej dobe prevádzky povedať, ako ste si na tento stroj zvykli?

Áno, aj keď tento stroj používame pár mesiacov, je to pre nás stále nová technológia. A dá sa povedať, že sa svojím spôsobom stále učíme s ňou pracovať. Každým dňom a samotnou aplikáciou rovnania získavame cenné skúsenosti. Základom práce s touto technológiou bolo vstupné školenie personálu, ktoré prebehlo ihneď po inštalácii stroja. Toto školenie vykonávali špecialisti zo spoločnosti KOHLER spoločne s pracovníkmi spoločnosti Canmet, ktorá je obchodným zastúpením tejto technológie na českom a slovenskom trhu. 

Samozrejme ako u každého nového stroja, nefungovalo všetko hneď a ani sa nič nezmenilo mávnutím čarovného prútika. Naši pracovníci sa ale hneď od začiatku týchto špecialistov veľa pýtali, čím dostali relevantné odpovede, napríklad ako stroj nastaviť alebo zvoliť zodpovedajúci postup pri rovnaní. V priebehu ďalších dní a týždňov pri práci s touto technológiou už dokázali prípadné drobnosti vyriešiť sami.

Aké vidíte výhody, pán Vaněk, stroja Peak Performer 50P pre vašu spoločnosť? 

Vidíme štyri typy výhod. Po prvé je to servoelektrický pohon stroja. Pri kúpe sme chceli získať nielen presný stroj, ale tiež vyžadujúci minimálnu údržbu, čo sa nám v prevádzke zatiaľ potvrdzuje.

Ďalšou výhodou je systém Gap Control, ktorý zabezpečuje automaticky správne nastavenie hodnôt valcovania a ich dodržanie počas celého cyklu. To sa deje vďaka veľmi pevnému klinovému systému bez použitia hydrauliky. Treťou výhodou je ľahké čistenie valcov stroja. Ak totiž máte stroj udržiavať v dokonalej kondícii, je čistenie samozrejmosťou. A tu je výsuv valcov zaistený motoricky, čo veľmi uľahčuje celkovú údržbu stroja.

Jednou z podstatných výhod je pre nás servisné zázemie k stroji KOHLER, ktoré kompletne poskytuje Canmet s.r.o. svojimi skúsenými technikmi.

A v neposlednom rade je veľkým benefitom jednoduché ovládanie tohto stroja, samozrejme všetko v češtine.

Keď teda zhrnieme súčasné poznatky, ktoré momentálne o tejto rovnačke plechov KOHLER máte, dá sa povedať, že jej nákup bol pre vašu spoločnosť prínosom? 

Áno, určite. Môžem zodpovedne povedať, že nákup tejto modernej technológie bola pre našu firmu dobrá voľba, čo sa ukázalo hneď od prvých týždňov jej prevádzky. A ukazuje sa stále.

Stroje zmíněné v článku

Peak Perfomer

Spoľahlivé a presné rovnanie a uvoľnenie vnútorného napätia v plechu, vysekaných a vyrezaných výrobkoch. Uľahčenie nasledujúcich operácií ohýbania, zvárania a montáže.

více

Máte otázky? Poradíme vám, jaké zařízení nejlépe využijete. Napište nám a obratem se ozveme zpět.

Sledujte, na čem pracujeme